[/db_pb_slide]

• mgr Karolina Piotrowska
  • mgr Anna Zając

Regulamin Biblioteki Szkolnej

Zadaniem biblioteki jest gromadzenie źródeł informacji i udostępnienie ich uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach wyznaczonych harmonogramem.

Użytkownicy:

• Czytelnik może wypożyczyć dwie książki, w tym jedną powieść na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia na kolejny taki sam okres, jeśli biblioteka nie ma zamówień na daną książkę.
  • Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki. W wypadku ich zniszczenia lub zagubienia, zobowiązany jest zwrócić bibliotece wskazaną przez bibliotekarza książkę.
  • Na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie książki winny być zwrócone do biblioteki.

Przepisy porządkowe:

• W bibliotece obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków oraz używania telefonów komórkowych.
  • Książki z półki podaje bibliotekarz.
  • Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
  • Nie wolno wypożyczać w imieniu innego użytkownika.
  • Czytelnik winien okazać się kartą biblioteczną ważną na okres jednego roku szkolnego.

Kącik czytelniczy: W kąciku czytelniczym można korzystać z księgozbioru podręcznego biblioteki oraz czasopism. Użytkownicy mają wolny dostęp do półek z czasopismami, natomiast książkę podaje nauczyciel bibliotekarz. Fakt korzystania z czytelni zostaje udokumentowany wpisem do zeszytu odwiedzin.

• Nauczyciel bibliotekarz służy czytelnikom radą oraz pomocą w poszukiwaniu źródeł informacji.
  • Korzystający z kącika czytelniczego winni zostawić okrycia wierzchnie w szatni i posiadać obuwie zmienne.

Biblioteka jest ważnym centrum informacji szkoły. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich osób, które chcą ze zbiorów skorzystać
na miejscu.

W BIBLIOTECE MOŻESZ:

• wypożyczyć książki do domu,
  • poczytać książki na miejscu,
  • skorzystać z księgozbioru podręcznego,
  • miło spędzać czas,
  • mieć spokój,
  • myśleć.
  • Zbiory

Księgozbiór biblioteki liczy obecnie ponad 10 000 woluminów oraz 62 egzemplarze zbiorów specjalnych (kasety video, płyty CD/DVD).
W naszej bibliotece znajdują się:

książki

1. księgozbiór podręczny
2. lektury szkolne
3. literatura piękna
4. literatura popularnonaukowa
5. literatura metodyczna dla nauczycieli

materiały edukacyjne oraz filmy na kasetach video i płytach CD i DVD.

W bibliotece trwa komputeryzacja zbiorów w programie MOL Optivum.

Najstarsze woluminy w naszych zbiorach :

– Nouveau Dictionnaire de poche des laugues polonaise et frangaise par PierreDahlmann. Polonais – Frangais. Breslau, 1846
– Niemiecko – polski słownik kieszonkowy . Wrocław 1848
– Wyjątki z listów Zygmunta Krasińskiego . Paryż 1861

Katalogi

• Katalog biblioteczny – to uporządkowany zbiór informacji o dokumentach znajdujących się w bibliotece.
    W naszej bibliotece znajdują się następujące katalogi.
  • Katalog alfabetyczny. Grupuje karty katalogowe w kolejności alfabetycznej
    • haseł autorskich (autorem książki jest jeden, dwóch lub trzech autorów).
    • haseł tytułowych (jeżeli książkę opracowało więcej niż trzech autorów).
  • Katalog rzeczowy. Grupuje karty katalogowe wg UKD. Przy zbieraniu materiałów na określony temat, jeżeli nie znamy autora książki, korzystamy z katalogu rzeczowego.
  • Katalog filmów wideo.
  • Katalog zawartości czasopism zawodowych. (Przegląd Gastronomiczny, Przemysł Spożywczy, Przegląd Piekarski i Cukierniczy)

Kartoteki – dostarczają czytelnikowi bieżących informacji.

• Kartoteki bibliograficzne – odsyłają do książek i artykułów na określony temat
  • Kartoteka tekstowa – gromadzą fragmenty tekstów i ilustracji z czasopism:

CZĘSTOCHOWA I OKOLICE
MALARSTWO
RELIGIE
SCENARIUSZE UROCZYSTOŚCI SZKOLNYCH

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2015r.
Od 1999 roku w październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (do 2007 r. był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Święto zostało ustanowione przez International Association of School Librarianship – IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego).
Tematem przewodnim Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2015r. jest hasło: „Biblioteki szkolne rządzą”
W naszej bibliotece święto to akcentujemy w następującej formie:
1. Gazetka o Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w gablocie przed biblioteką.
2. „Książka pomaga w nauce” – gazetka w bibliotece
3. 22.10.2015r. (czwartek) biblioteczny konkurs wiedzy o słowie.

KONKURS „ZDROWY POCZĄTEK DNIA”

Śląska Kurator Oświaty zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych woj. śląskiego do wzięcia udziału w konkursie pn. „Zdrowy początek dnia”. Przedmiotem konkursu jest podzielenie się swoją propozycją śniadania – zdrowego i pełnowartościowego posiłku. Uczniowie w oparciu...

Zespół Szkół Gastronomicznych
im. M. Skłodowskiej - Curie