[/db_pb_slide]
[/db_pb_slide]
[/db_pb_slide]
[/db_pb_slide]
[/db_pb_slide]
[/db_pb_fullwidth_slider]

Klub JURA

Uczniowie, którzy zdecydowali się uczestniczyć w rajdach organizowanych przez uczniowski klubu „Jura” w sezonie wiosennym 2015 nie mogą żałować. Zarówno 14 kwietnia, jak i 3 czerwca mieliśmy piękną pogodę do podziwiania walorów krajobrazowych naszego regionu. Rajd 14.04.2015 był powtórzeniem trasy Korwinów – Olsztyn. Tę trasę warto powtarzać, bo dla dużej grupy uczniów jest to optymalny do pokonania pieszo dystans ok. 10 km. Ponadto wiedzie pięknym leśnym szlakiem i kończy się satysfakcją, czyli zdobyciem Małego Giewontu, skąd można podziwiać roztaczającą się panoramę. Mamy również dobrą komunikację, czyli dojazd z Częstochowy Kolejami Śląskimi do Korwinowa i powrót autobusem podmiejskim z Olsztyna.
Drugi rajd w sezonie wiosennym, który odbył się 3.06.2015 był adresowany do bardziej wytrwałych uczniów. Dłuższy do pokonania pieszo dystans ok. 18 km na trasie Biskupice – Pustynia Siedlecka – Olsztyn przez Góry Sokole wymagał zdecydowanie lepszej kondycji. Ale zbieganie z piaskowych wzgórz pustyni było na tyle dużą atrakcją, że pewnie zdecydujemy się jeszcze kiedyś powtórzyć tę trasę.


Piątek 21 marca był idealnym dniem na przywitanie wiosny 2014. Przepiękna, słoneczna pogoda i to zaczarowane miejsce – Złoty Potok, które jest prawdziwą perłą na Jurze pod każdym względem: krajobrazowym, przyrodniczym, zabytkowym. Pora na obserwację otoczenia była doskonała – puste szlaki, świetna pogoda i bardzo ciekawa pora roku, ze względu na budzącą się do życia przyrodę. Idąc szlakiem wzdłuż Stawu Amerykan mieliśmy duży kłopot, by nie rozdeptać przypadkiem ropuchy szarej. Te płazy mają właśnie swój okres godowy i masowo wychodzą ze zbiorników wodnych. Przeszliśmy ponad 12 km i wyciągnęliśmy główny wniosek z tej wycieczki – następnym razem trzeba tu przyjechać na dłużej.


Lutowy rajd Klubu „Jura” rozpoczynał się w Korwinowie, skąd liczna grupa uczniów ZSG – 37 osób z 6 różnych klas wyruszyła szlakiem turystycznym do Olsztyna. Odcinek z Częstochowy do Korwinowa pokonaliśmy Kolejami Śląskimi. Pogoda 24.02.2014 nie była tak słoneczna jak poprzednim razem w grudniu, kiedy penetrowaliśmy jurajskie szlaki, ale rześkie powietrze sprzyjało marszowi. Mieliśmy dobre tempo, więc trasę ponad 10 km zrobiliśmy szybciej, niż się spodziewaliśmy. Widok stada owiec, jaki zobaczyliśmy z Małego Giewontu, nie kojarzył nam się z zimową aurą. Jedyny zimowy akcent, jaki zobaczyliśmy to sztuczne lodowisko na rynku w Olsztynie, skąd autobusem podmiejskim wróciliśmy do Częstochowy.


Od roku szkolnego 2012/2013 działa w ZSG Uczniowski Klub „Jura” jako sekcja Samorządu Szkolnego. Raz w miesiącu członkowie Klubu mogą uczestniczyć w wycieczce po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w czasie zajęć lekcyjnych pod opieką nauczycieli wspierających „Jurę”. Celem działalności Klubu jest poznanie unikatowych walorów krajobrazowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej i promowanie zdrowego stylu życia. Klub działa w oparciu o regulamin utworzony przez uczniów.

W I semestrze roku szkolnego 2013/2014 odbyły się 3 piesze rajdy, których trasy liczyły ponad 10 km każda. Wszystkie rajdy odbyły się w pięknej słonecznej aurze w plenerach malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Aktualności

Zakończenie roku szkolnego 21.06.2024 r.

Szanowni Państwo, zakończenie roku szkolnego 2023/2024 dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia oraz słuchaczy Branżowej Szkoły II Stopnia odbędzie się 21 czerwca 2024r. na sali gimnastycznej o godzinie 10.00 natomiast dla uczniów Technikum o godzinie 11.00, po czym...

Erasmus – zmienia życie, otwiera umysły! Arrivederci Italia.

Erasmus – zmienia życie, otwiera umysły! Arrivederci Italia.

Od dwóch lat nasza placówka jest beneficjentem programu Erasmus+, w którym udział zawdzięczamy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – instytucji wspierającej wszechstronny rozwój młodzieży i dbającej o zdobycie praktycznego doświadczenia edukacyjnego. W tym roku 2...

Napisz do nas

10 + 13 =

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomicznych
im. M. Skłodowskiej - Curie
42-202 Częstochowa, ul. Worcella 1

tel.: (34) 361 17 15, faks: (34) 361 17 15
e-mail: [email protected]

Klauzula informacyjna do formularza kontaktowego: zsg.czest.pl/rodo/

 

Skip to content