Piernikowy konkurs w ZSG

Dnia 05.12.2023r. uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnym „Konkursie piernikowym” , którego głównym celem było:
kultywowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia,
przypomnienie tradycji samodzielnego wykonywania pierników, które były wykorzystywane jako ozdoby choinkowe lub drobne prezenty dla rodziny i przyjaciół,
rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności abstrakcyjnego myślenia, niezbędnych przy projektowaniu,
promowanie uczniów pasją oraz propagowanie rodzinnego spędzania czasu wolnego.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 6, Branżowej Szkoły II Stopnia Nr 2 oraz Technikum Nr 8. Oceny wyrobów cukierniczych dokonała Komisja Konkursowa, której Przewodniczącą była Pani Dyrektor mgr Renata Krawiec, nauczyciele przedmiotów zawodowych oraz Pan Marcin Sikorski – przedstawiciel Firmy „Michaś” w Częstochowie. Główne kryteria oceny eksponatów konkursowych to:
ogólne wrażenie artystyczne ,
estetyka wykonania i oryginalność pomysłu,
dobór i wykorzystanie elementów zdobniczych jadalnych,
wkład pracy, efekt wyrobu, liniowe lukrowanie.
W opinii Komisji wszyscy uczestnicy konkursu okazali się mistrzami wyrobów piernikowych. A oto autorzy nagrodzonych wyrobów piernikowych w kategorii domki z piernika:
I miejsce: Kacper Mroziński – kl. 3ABg,
II miejsce : Dawid Florek – kl. 3TA,
III miejsce: Anna Dłubak i Julia Sokolińska.
Zwycięzcami w kategorii ozdoby choinkowe byli:
I miejsce: Iga Kwec – kl. 3TA,
II miejsce: Wiktoria Pruszyńska – kl. 2c,
III miejsce: Damian Żurawski – kl. 3 c.
Natomiast w kategorii inwencja twórcza własna wyróżnienia otrzymali:
Krystian Gadomski – kl. 1 c,
Julia Stolarska – kl. 1 c,
Szymon Hałas – kl. 1 c,
Aleksandra Głowacka – kl. 1 d,
Nadia Nowak – kl. – 1 d,
Julia Borowik – kl. – 1 d,
Jagoda Choma – kl. 2b,
Natalia Kuźnik – kl. 2b,
Michał Michalak – kl. 2b,
Iga Weżgowiec – kl. 2b,
Aleksandra Łysakowska – kl. 2d,
Krzysztof Kołodziejczyk – kl. 2d,
Michał Kosmala – kl. 3b,
Klaudia Kisielewska – kl. 3c,
Adam Klekotka – kl. 3c,
Mateusz Chorążewski – kl. 1 TA.
Reasumując – w konkursie wzięło udział 22 uczniów naszej szkoły. Wszyscy autorzy nagrodzonych i wyróżnionych eksponatów konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę „Michaś” – co w rezultacie przyniosło Im dużo radości i dowartościowanie swoich umiejętności. Firmę „Michaś reprezentował Pan Marcin Sikorski. Pragnę nadmienić, iż „Konkurs piernikowy” był również formą reklamy i promocji naszej szkoły w ramach zorganizowanego Tygodnia Lokalnych Branż Zawodowych, dla zaproszonych gości oraz uczniów klas ósmych Szkół Podstawowych w Częstochowie. Jako organizatorzy składamy serdeczne podziękowanie Wszystkim uczestnikom konkursu, Ich rodzicom oraz gratulujemy zwycięzcom. Składamy również podziękowanie dla Pana Marcina Sikorskiego za sponsorowanie nagród rzeczowych dla Wszystkich uczestników konkursu oraz owocną współpracę. Na koniec moich refleksji zachęcam do obejrzenia zdjęć eksponatów konkursowych, wykonanych przez naszych utalentowanych uczniów oraz pragnę złożyć życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Niech ten cudowny i pełen radości czas Świąt Bożego Narodzenia przyniesie wiele zdrowia, szczęścia i dobrego odpoczynku a Nowy Rok spełni najskrytsze marzenia. A ponieważ miodowe pierniki symbolizują dostatek na przyszły rok – to niech goszczą jako ozdoby i smakołyki w każdej rodzinie!
Pozdrawiam, współorganizator „Konkursu piernikowego”
Skip to content