„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”

W Napoleonie, gmina Lipie, znajduje się  prywatne Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha, poświęcone polskim pilotom, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. Muzeum przyciąga rzesze zwiedzających z całej Polski. My również w ramach żywej lekcji historii postanowiliśmy dołączyć do tej grupy, aby lepiej poznać historię tych, którzy walczyli w myśl hasła „ za wolność naszą i waszą”.

24 lutego 2023 wybraliśmy się więc do Napoleona z grupą uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych pod opieką nauczycieli pani M. Ciupis, B. Orlikowskiej i A. Werner.

Przewodnik  w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o powstawaniu tego obiektu i zbieraniu zbiorów, które trwało kilka lat. W zbiorach muzeum znajdują się pamiątki po polskich pilotach przekazane między innymi przez ich rodziny. W części otwartej stoją samoloty – Mirage 3, Mig 23 MF, Mig 21 SMT , TS 11-I Skra i śmigłowiec Mi-2. W części zamkniętej znajdują się mundury , odznaczenia, sztandary, dokumenty i modele – elementy wyposażenia lotników. Część wystawy zajmują też eksponaty odnoszące się do przeciwników naszych pilotów – lotników Luftwaffe. W jednej z sal wystawowych umieszczone są rekwizyty z filmu „Dywizjon 303”.

Pobyt w tym wyjątkowym miejscu będzie dla nas źródłem niezapomnianych wrażeń i myślimy, że wrócimy tam jeszcze nie raz.

Zapraszamy do galerii.

 

Skip to content