„ Historię znamy – pamiętamy i dbamy”

„ Historię znamy – pamiętamy i dbamy”

W ramach programu „ Historię znamy – pamiętamy i dbamy” młodzież naszej szkoły pod opieką p. B. Orlikowskiej i p. K. Piotrowskiej od kilku lat opiekuje się żołnierskimi mogiłami na cmentarzu Kule w Częstochowie. Młodzież odwiedza groby, prowadzi prace porządkowe, zapala znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych.

W sposób szczególny zajmują się nagrobkami weteranów powstania styczniowego: Józefa Leszczyńskiego urodzonego w 1939 w Dąbrowie Gancarskiej, zmarłego 11.09.1927 oraz Jana Gołakowskiego, zmarłego w 1926 r. Nagrobki znajdują się w kwaterze 49 numer 101/109 i 101/110. Podjęli oni walkę w skrajnie trudnych warunkach i była ona świadectwem wielkiej narodowej determinacji w dążeniu do odbudowania własnego, suwerennego państwa polskiego. Choć Powstanie zakończyło się porażka, to płynące z niego doświadczenia Polacy wykorzystali w dalszych działaniach na rzecz niepodległości uwieńczonych sukcesem w listopadzie 1918 roku.

„Dla nas, żołnierzy wolnej Polski – stwierdził w rozkazie z 21 stycznia 1919 roku Józef Piłsudski – powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.”

Takim wzorem poświęcenia w służbie Ojczyzny powstańcy styczniowi pozostają i dla nas, współczesnych Polaków.

Skip to content