Czar ,,Cichej nocy” trwa nadal…

Dnia 10.01.2024 r. gościliśmy w naszej szkole panią dr Bogumiłę Kmieć –
prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego.
W interesujący sposób opowiedziała nam o okolicznościach powstania austriackiej kolędy
,,Stille Nacht, Heilige Nacht” i jej 206-letniej historii.
Zdradziła także, co stanowi jej wyjątkowość i dlaczego jest śpiewana w ponad 300 językach świata.
Ciekawym punktem programu było zaprezentowanie wykonania kolędy w wykonaniu ukraińskiego zespołu „Metanoja” oraz w stylu Elvisa Presleya, a także w wersji oryginalnej z Bazyliki „Cichej nocy” w Mariapfarr (Ziemia Salzburska) na sposób jej twórców J.Mohra oraz F.X.Grubera, którzy przy akompaniamencie gitary zaśpiewali ją po raz pierwszy podczas Pasterki roku 1818tego.

Skip to content