XV Święto Palmy Wielkanocnej

Dnia 23.03.2024r. w ramach imprezy plenerowej „XV Święto Palmy Wielkanocnej” odbył się w Częstochowie Konkurs „Na świątecznego mazurka i wielkanocną babę”. Organizatorem konkursu była Częstochowska Organizacja Turystyczna pod patronatem Urzędu Miasta Częstochowy. W konkursie brały udział szkoły gastronomiczne regionu częstochowskiego. Celem konkursu było:

  • kultywowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, upowszechnianie tradycji polskiej kuchni i świątecznych wypieków,
  • prezentacja regionalnych i najsmaczniejszych ciast wśród Mieszkańców Częstochowy i okolic,
  • promocja umiejętności uczniów szkół gastronomicznych regionu częstochowskiego.

Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 26 uczniów reprezentujących Technikum Nr 8, w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych , BSIS Nr 6 w zawodzie cukiernik i kucharz, BSIIS Nr 2 w zawodzie technik technologii żywności. Pragnę nadmienić, że uczniowie naszej szkoły stanowili najliczniejszą grupę wśród uczestników konkursu.

Oceny eksponatów konkursowych w dwóch kategoriach: świąteczny mazurek i wielkanocna baba dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Pani Paula Wypych, Pani Izabela Sudyka, Pan Marcin Sikorski i Pan Szymon Szecówka. Przy ocenie wyrobów cukierniczych respektowane były cztery kryteria: wygląd ciasta /sposób zdobienia/, jego prezentacja na stole, smak oraz użycie tradycyjnych produktów. Po ogłoszeniu wyników konkursu okazało się, że ZSG w Częstochowie zajął pierwsze miejsce a zwycięzcami w kategorii świąteczny mazurek byli:

I miejsce – Kacper Mroziński, ucz. kl. 4ABg, BSIIS Nr 2,

II miejsce – Dawid Florek, ucz. kl. 3AB.

Natomiast w kategorii wielkanocna baba:

II miejsce – Kacper Mroziński – laureat drugiej nagrody.

III miejsce – Julia Sokolińska, ucz. kl.2d.

Wszyscy autorzy nagrodzonych eksponatów konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe, z których byli bardzo zadowoleni

Reasumując – możemy być dumni z naszej młodzieży za liczne zaangażowanie, za mistrzowskie umiejętności pozwalające na uzyskanie zarówno grupowego zwycięstwa, jak i indywidualnych sukcesów wyżej wymienionych uczniów. Ta plenerowa impreza była również doskonałą formą reklamy i promocji naszej szkoły w środowisku regionu częstochowskiego – na dowód czego ze stołów zniknęły prawie wszystkie broszurki dotyczące oferty edukacyjnej naszej szkoły oraz wyporcjowane wyroby cukiernicze przeznaczone do degustacji zainteresowanej społeczności lokalnej.

 

Skip to content