Archiwum aktualności 2016/2017 - ZSG Częstochowa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum aktualności 2016/2017

 

Akademia rozwoju kompetencji

25.07.2017 przygotowała: Iwona Ostrowska

Ruszył projekt unijny "Akademia rozwoju kompetencji". Więcej informacji w zakładce szkoła/projekty_unijne.

XXI Edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

19.06.2017 przygotowała: Zofia Pośpiech

W roku szkolnym 2016/2017 młodzież Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie uczestniczyła w XXI Edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.
Tematyka wiodąca tegorocznej edycji dotyczyła przetwórstwa zbóż oraz roli produktów zbożowych w żywieniu ludzi zdrowych i chorych. W tym też celu został wydany kolejny, piętnasty już, tomik Biblioteki Olimpiadowej pt.: „Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu człowieka”, który stanowił cenną pomoc w przygotowaniach do udziału w olimpiadzie.
Celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechniania wzorów racjonalnego żywienia i promocja zdrowia oraz podniesienie poziomu kształcenia zawodowego.
Ponadto olimpiada daje możliwość kontynuacji osiągnięć uczniów z różnych szkół, nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami oraz tworzenia dla zdolnej młodzieży warunków ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy.
Do etapu szkolnego olimpiady przystąpiło 28 uczniów naszej szkoły. Opiekę nad uczestnikami olimpiady sprawowała Szkolna Komisja Konkursowa w składzie:
Przewodniczący- v-ce Dyrektor mgr inż. Elżbieta Beska
Sekretarz – mgr inż. Zofia Pośpiech
Członek – mgr inż. Jolanta Kierat
Najlepsze wyniki z testu uzyskali niżej wymienieni uczniowie:


              I miejsce       Cezary Pach klasa 4TA
              II miejsce       Jacek Wołowczyk klasa 4 TB
              III miejsce     Gabriela Dulska klasa 4TB
                 
                   Łukasz Gołąbek klasa 3TB.

Do etapu okręgowego decyzją Szkolnej Komisji Konkursowej zakwalifikował się uczeń Cezary Pach.
Eliminacje Okręgowe XXI Edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności odbyły się w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Nr 1 w Gliwicach.
W wyniku eliminacji Uczeń naszej szkoły Cezary Pach zajął 8 miejsce pod względem liczby uzyskanych punktów z testu, na 73 uczestników biorących udział, z 40 różnych szkół ponadgimnazjalnych.
Za udział i zajęcie 8 miejsca Uczeń uzyskał dyplom, a ZSG podziękowanie za przygotowanie do olimpiady.
Do etapu okręgowego ucznia przygotowywała oraz sprawowała opiekę w czasie eliminacji okręgowych nauczycielka przedmiotów zawodowych Zofia Pośpiech.
W imieniu szkolnej Komisji Konkursowej składam serdeczne podziękowanie Wszystkim Uczestnikom etapu szkolnego olimpiady.

Ze swej strony gratuluję Uczniowi Cezaremu Pach zajęcia 8 miejsca i życzę dalszych sukcesów.

Uczniów zainteresowanych kolejną, XXII Edycję Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności w roku szkolnym 2017/2018, informuję, że tematyka wiodąca będzie dotyczyła:

„Warzywa i owoce, przetwórstwo i rola w żywieniu”


Natomiast etap szkolny jest planowany na I dekadę listopada 2017 roku.

Z uwagi na powyższe zapraszam młodzież do udziału w kolejnej edycji olimpiady, a nam, nauczycielom przedmiotów zawodowych, życzę satysfakcji i sukcesów w pracy z młodzieżą zainteresowaną problematyką gastronomii, żywienia i żywności.


Szkolenie Cukiernicze

09.06.2017 przygotowała: Mariola Więciorkowska

Dnia 06.06.2017 odbyło się szkolenie specjalistyczne "Dekoracja Tortów Okolicznościowych" Pettinice masy cukrowe, Krem Chantilly śnieżnobiały krem do tworzenia nowoczesnych dekoracji cukierniczych w ramach I edycji "Akademii młodego cukiernika". Szkolenie przeprowadził technolog firmy Bakels, Łukasz Wylenżek - członek Sweet Team Poland (zespołu polskich sugarcrafterów), osoba z sukcesami na arenie między - narodowej.
W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy IIe i IIIe
zawodu cukiernik, którzy pracowali w dwóch grupach. Celem warsztatów szkoleniowych było lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu czeladniczego. Uczestnicy zostali zapoznani z masami cukrowymi, wykonywaniem dekoracji tortów za pomocą masy cukrowej "Pettinice", kuwertury i żelu cukierniczego. Praktycznie szkolili się w wykonywaniu tortów na przyjęcia dla dzieci.
Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy z profesjonalnymi firmami cukierniczymi: Bakels, Bartex oraz Zakładem Cukierniczym "Michaś", firmy te zobowiązały się przeprowadzać dla uczniów naszej szkoły tego typu szkolenia cyklicznie
co najmniej raz w roku, na co liczymy.
Szlakiem częstochowskich murali
05.06.2017 przygotowały: Joanna Busłowska, Małgorzata Łyzińska

W czerwcu uczniowie uczestniczą w zajęciach etyki realizowanych poza szkołą.
Spacer po Częstochowie szlakiem murali jest pretekstem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czym jest piękno?Harmonogram
:
5 czerwca (poniedziałek)
klasy 2a, 2b, 2c, 2e
7 czerwca (środa)
klasy 2TA, 2TB, 2TC
9 czerwca (piątek)
klasy 1a, 1c, 2TC, 3TB, 3TC, 3TD
12 czerwca (poniedziałek)
klasy 1TB, 1TC

Organizatorzy:
Joanna Busłowska
Małgorzata Łyzińska


 

Konkurs kulinarny "Zdrowie na talerzu"
28.04.2017 przygotowała: Ilona Puczyńska

W dniu 25.04.2017r. w Zespole Szkół Gastronomicznych odbył się Finał  VI Edycji Konkursu Kulinarnego "Zdrowie na talerzu".
Uczestnicy konkursu - uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych z terenu Częstochowy i powiatu częstochowskiego realizujący program "Trzymaj formę" i "Żywienie na wagę zdrowia" przygotowywali naleśniki z nadzieniem słodkim i słonym oraz sosy do każdego rodzaju naleśników.
W rywalizacji wzięło udział 12 zespołów 2 - osobowych. Każdy zespół bardzo profesjonalnie wykonywał swoje zadanie.
Ocenie podlegał nie tylko sposób wykonania potrawy, ale również aranżacja stołów, estetyka podania naleśników i stroje uczestników konkursu.
 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!! Zapraszamy do kolejnej edycji.

Organizatorzy konkursu w ZSG: Dorota Surma i Katarzyna Szarszewska.


 

SUKCES W BOKSIE
26.04.2017 przygotowałA: Małgorzata Łyzińska

W dniach 9-12 marca w Knurowie zostały rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Boksie na 2017 rok.
II miejsce w kategorii 81 kg wywalczył Maciej Małysz
uczeń klasy 1TB. Oto jego trofea... 

21 KWIETNIA 2017 - DZIEŃ FILOZOFOWANIA W ZSG
24.04.2017 przygotowały: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska

W programie filozofowania znalazły się:

9.00-10.30 Wykład i dyskusja nt. Dlaczego lepiej być mądrym niż głupim?, a więc o tym, że mimo wszystko od filozofii nie ma ucieczki, w których wzięło udział 29 uczniów naszej Szkoły. Spotkanie odbyło się w Instytucie Filozofii AJD w Częstochowie, a zajęcia prowadził Michał Płóciennik. Było naprawdę fascynująco!!!                  
Dziękujemy!

11.40-12.25 Konkurs szkolny Z filozofią za pan brat, w którym udział wzięło 9 dwuosobowych zespołów (z 5 klas). Ich zadaniem było wypełnienie filozoficznej krzyżówki-jolki z wykorzystaniem Internetu jako źródła wiedzy.

Laureatami zostali:
1. Piotr Flaczyński i Dawid Ciepał z klasy 1TB,
2. Agata Biernacka i Karolina Burdziak również z klasy 1TB oraz
3. Katarzyna Liczberska i Karolina Rojek z 4TB.


Gratulujemy!


13.20-14.05 Lekcja otwarta z etyki nt. Paradoksy filozoficzne, którą wspólnie poprowadziły Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska.Mamy nadzieję, że Dzień Filozofowania stanie się inspirującym momentem w naszym szkolnym kalendarzu.

Organizatorzy: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska


 

Konkurs kulinarny o Puchar Dyrektora Szkoły
03.04.2017 przygotowała: Ilona Puczyńska

W dniu 28.03.2017 w ZSG  odbył się  IV konkurs kulinarny o Puchar Dyrektora Szkoły.
Temat wiodący: Wykorzystanie kasz i owoców w daniach zasadniczych i deserach.
Celem konkursu było doskonalenie umiejętności kulinarnych, pobudzenie i rozwijanie zainteresowań zawodowych, prezentacja umiejętności prakty- cznych w przygotowaniu potraw, umiejętność łączenia nowoczesności z tradycją w przygotowaniu potraw oraz umiejętność współpracy w zespole i autoprezentacji.
Do finału zakwalifikowało się  6 zespołów. Uczniowie przygotowali wykwintne i oryginalne  potrawy. Zwyciężyli Mariusz Kutner i Marcin Dębski.

Klasyfikacja finałowa
Wszystkim uczestnikom Gratulujemy

 

"Zdrowo - smacznie - artystycznie" Ogólnopolski Konkurs Cukierniczy
03.04.2017 przygotowała: Mariola Więciorkowska

Dnia 27.03.2017r.  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas VIII edycji Sweet Targów odbył się wielki finał II Ogólnopolskiego Konkursu Cukierniczego "Zdrowo - smacznie - artystycznie". Konkurs ten miał charakter otwarty i był kierowany do młodzieży szkolnej, uczniów pobierających naukę u pracodawców oraz członków organizacji lub stowarzyszeń młodzieżowych  których obszar nauki i pasji związany jest z cukiernictwem bądź branżą spożywczą.
Wzorem ubiegłego roku przedsięwzięcie to składało się z części eliminacyjnej, w której zadaniem uczestników było wykonanie i przedstawienie dzieła cukierniczego w postaci tortu, podkreślającego walory smakowe, zdrowotne i artystyczne tego wyrobu. Dwuosobowe zespoły młodzieży nadsyłały prace i receptury w formie prezentacji Power-Point. W tej części konkursu uczniów przygotowywali: Marcin Sikorski z Zakładu Cukierniczego "Michaś" oraz nauczyciel Mariola Więciorkowska.
Komisja konkursowa spośród siedemnastu zgłoszeń wyłoniła osiem najlepszych zespołów wśród których znalazł się zespół z naszej szkoły z klasy 3e: Sandra Dębska i Mateusz Organka z pracą pt.: "Tak smakuje Polska".
Drużyny finałowe mogły wykonać i zaprezentować swoje prace w trakcie Sweet Targów. Na wykonanie zadania miały 2,5 godziny, przez który to czas jurorzy jak i zwiedzający targi mogli się im bacznie przyglądać. Nasza drużyna wykonywała tort weselny "Tak Smakuje Polska"; był to bezglutenowy biszkopt z fasoli wrzawskiej, kropiony likierem z gruszki grójeckiej, przełożony nadzieniem z dzikiej róży i czarnego bzu z owocami malin i borówek zatopionymi w poduszce serowej.
W ocenie jurorskiej tegoroczne dzieła były na bardzo wysokim poziomie i wypada nam się z tego szczególnie cieszyć gdyż na podium
na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z naszej szkoły przygotowywana do zmagań konkursowych przez Zakład Cukierniczy "Michaś" - pana Marcina Sikorskiego,
 

XII Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrz Mowy Polskiej 2017
31.03.2017 przygotowała: Joanna Busłowska

24 marca 2017 roku, zgodnie z dwunastoletnią tradycją, spotkali się w naszej Szkole uczniowie - znawcy języka polskiego - ze szkół ponadgimnazjalnych Częstochowy, aby wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2017 roku.
Gościliśmy 26 przedstawicieli 9 szkół: I LO im. J. Słowackiego, IV LO im. H. Sienkiewicza, VII LO im. M. Kopernika, I Społecznego LO im. Z. Herberta, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. W. Sikorskiego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego oraz naszej Szkoły.
A oto laureaci:
- Agnieszka ADAMIK            I LO im. J. Słowackiego              41 / 50 pkt.
- Maciej CIERNIAK               IV LO im. H. Sienkiewicza          39 / 50 pkt.  
- Przemysław WEWIÓR        TZN im. gen. W. SIKORSKIEGO   35,5 / 50 pkt.
Serdecznie gratulujemy, dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok.

Organizatorzy:  
Joanna Busłowska
Małgorzata Łyzińska

 

Dzień Otwarty
31.03.2017 przygotowała: Justyna Ignasiak

W dniu 14.03.2017 r odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Odwiedziło nas w tym dniu ok.130 gimnazjalistów z Częstochowy i okolic. Po obejrzeniu filmu o szkole, goście mogli obejrzeć pokaz  cukierniczy, pokaz sporządzania koktajli i drinków bezalkoholowych przygotowany przez naszych uczniów specjalnie dla przybyłych gości.
Organizatorkami były:
Justyna Ignasiak, Magdalena Wrześniewska, Joanna Zasępa.

 

Filmowe powitanie wiosny

21.03.2017 przygotowała: Joanna Busłowska, Małgorzata Łyzińska

21 marca 2017 roku uczniowie klas 4TA, 4TB, 4TD, 3TB i 3TD uczestniczyli w pokazie filmu Maria Skłodowska-Curie (reż. Marie Noelle). Pierwszy dzień wiosny stał się więc okazją do poszerzenia swojej wiedzy o patronce Szkoły poprzez obejrzenie ciekawego filmu, a także zacieśnienia więzów koleżeńskich. Pokazaliśmy też, że pierwszy dzień wiosny nie musi kojarzyć się stereotypowo z  uczniem-wagarowiczem:)


                M. Skłodowska-Curie                      Karolina Gruszka w roli noblistki

Źródła: www.fim.onet.pl,  www.filmweb.plOpiekę sprawowały: Joanna Busłowska (wych. klasy 4TA), Małgorzata Łyzińska (wych. klasy 4TB), Monika Knysak (wych. klasy 4TD), Justyna Ignasiak (wych. klasy 3TB) oraz Joanna Zasępa, Ewa Tyras i s. Bożena Górska.


 

Częstochowskie Targi Szkolne "Zawodowiec 2017"
21.03.2017 przygotowała: Iwona Lamek

W dniach 13-17 marca nasza szkoła uczestniczyła w Częstochowskich Targach Szkolnych "Zawodowiec 2017". Impreza skierowana była do gimnazjalistów celem zapoznania ich z ofertą edukacyjną szkół zawodowych. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odpowiadali na pytania gimnazjalistów dotyczące kierunków kształcenia . Pytań było dużo , bo duże było również zainteresowanie zawodami związanymi z gastronomią. Na Targach zaszczycili nas swoją obecnością pracodawcy współpracujący ze szkołą piekarnie: "Michaś" , "Społem" , "Kryk" i "Jędryka" , którzy zapoznawali młodzież z ofertą praktyk zawodowych - bardzo im za to dziękujemy.
Kelnerzy z naszej szkoły organizowali konkursy związane z rozpoznawaniem smaków przypraw a także z rozpoznawaniem kieliszków pod hasłem
"w czym się co piję", kucharze zaś prezentowali zdobienie tortów masą cukrową. Zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i spowodowała wiele humorystycznych sytuacji.
Zgodnie z zasadą
"przez żołądek do serca" nie obyło się bez poczęstunku, który przygotowali nasi uczniowie wraz z nauczycielami oraz pączków ufundowanych przez Piekarnię "Michaś" - za które serdecznie dziękujemy. 

VII Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet 2017
20.03.2017 przygotowała: Mariola Więciorkowska


Dnia 31.10.2016r. uczennice z klasy 3e Joanna Mońka i Oliwia Mroczek wzięły udział w eliminacjach do VII Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet 2017. Tematem mistrzostw była: Wisła
rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów.  Na tym etapie konkursu zadaniem z którym musieli zmierzyć się uczniowie było wykonanie tortu związanego z podanym tematem. Rodzaj okoliczności na jaką został przygotowany tort przez nasz zespół to: Inauguracja ,,Roku Rzeki Wisły” w Dworze Artusa w Toruniu.
Inspiracją w przygotowaniu receptury oraz pomysłem na wykonanie Tortu deserowego było wykorzystania produktów regionalnych  z oznaczeniem: Chroniona nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne, polskie kulinarne dziedzictwo smaków regionu.
Miejsca które przyczyniły się do ukierunkowania głównej nuty smakowej naszej pracy zgłoszonej do konkursu to Kraków miasto pierwszych piekarzy, Toruń oraz Gdańsk. Staropolskie smaki cukiernicze - piernik. W torcie smak piernikowo-korzenny z ciasta przeniesiony został do musu w połączeniu z gruszkami, biszkoptem, powidłami, utworzył ciekawy bukiet smakowo-zapachowy, który można śmiało nazwać polskim dziedzictwem kulinarnych smaków regionów. Przedstawiamy opisywany tort biorący udział w konkursie:Uczennice dostały się do  części finałowej Mistrzostw (wraz z 11-toma szkołami), pokonując w rywalizacji 70 szkół  z terenu  całego kraju.

Dnia 01.03.2017r. odbyła się część finałowa VII Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych Expo Sweet 2017,w której uczennice klasy 3e:  Joanna Mońka i Oliwia Mroczek, reprezentując naszą szkołę uczestniczyły w finałowych zmaganiach. Zadaniem finałowym było wykonanie jednopoziomowego tortu oraz ośmiu deserów. Przygotowywanym w czasie mistrzostw deserem na talerzu było bezglutenowe ciasto czekoladowe z buraków go przełożone malinami zatopionymi w konfiturze z wiśni nadwiślanki przykryte jogurtową chmurką, podane z malinowym culisem, oraz jabłkiem łęckim karmelizowanym na miodzie sandomierskim. Inspiracją w przygotowaniu pracy do mistrzostw była: Moda na żywność mało przetworzoną (tzw. Slow Food, bayeco, zdrowe świadome odżywianie).
Zakup produktów regionalnych z oznaczeniem: Chroniona nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne, możliwie jak największy udział polskich surowców pochodzących z gospodarstw z okolicy przez które przepływa rzeka WISŁA tzw. Podróż smaków oraz udział surowców, które na co dzień nie są wykorzystywane w cukiernictwie, a mają znakomite wartości odżywcze, jak również prozdrowotne. Prawdopodobnie  wprowadzenie ich do nowych technologii oraz receptur cukierniczych w przygotowaniu ciast, deserów jest kwestią czasu.Uczennice zajęły w Mistrzostwach dziewiąte miejsce, mierząc się z najlepszymi drużynami z całej Polski. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów. W przygotowaniach do mistrzostw wspomagał Szkołę Zakład Cukierniczy „Michaś”. Opiekunem uczennic była mgr inż. Mariola Więciorkowska.


 

WIR LERNEN IDIOME Powiatowy konkurs z języka niemieckiego
17.03.2017 przygotowała: Anna Tałaj

W dniu 16 marca 2017r. w Technicznych Zakładach Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie odbyła się XIV edycja powiatowego konkursu  WIR LERNEN IDIOME.
Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Częstochowie.
Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania idiomami i traktowania ich jako pomocy w opanowaniu zagadnień gramatycznych i leksykalnych języka niemieckiego, przygotowanie do wystąpień publicznych oraz propagowanie kultury języka i żywego słowa.
Konkurs składał się z czterech etapów:
I etap
polegał na przygotowaniu plakatu  przedstawiającego wybrany idiom.
II etap - poległ na prezentacji w języku niemieckim wykonanego plakatu.
III etap
polegał na wypełnieniu testu obejmującego znajomość idiomów z zakresu Idiome mit Tieren.
IV etap
polegał na objaśnieniu w języku niemieckim znaczenia dwóch wylosowanych idiomów.
Naszą szkołę reprezentowali Tomasz Dudek z klasy 2TC i Adrian Pijet z klasy 1TA.
Gratulujemy wytrwałości w nauce idiomów, pięknie przygotowanych prac plastycznych i prezentacji wybranych idiomów na forum.
 

Drużynowy Turniej Szkół Gimnazjalnych w Szachach
13.03.2017 przygotował: organizator


ZAPROSZENIE
NA DRUŻYNOWY TURNIEJ
SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W SZACHACH


„Uwaga! Uwaga!
Na szachowym planie, w pisankowym stanie,
odbędzie się drugie, wielkanocne granie”


W dniu 12.04.2017r. o godz. 9.00 w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie odbędzie się Drużynowy Turniej Szkół Gimnazjalnych w Szachach.


(czytaj dalej)


Zapraszamy  do udziału!

 

Dzień otwarty w Zespole Szkół Gastronomicznych
06.03.2017 przygotowała: Magdalena Wrześniewska

Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów wraz z opiekunami na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie sie w dniu
14.03.2017r. w godzinach: 10.00 , 11.00, 12.00, 13.00
W programie:
-powitanie zebranych
-spotkanie z dyrektorem szkoły
-projekcja filmu o szkole
-prezentacja multimedialna
-prezentacje uczniów

 • pokaz wyrobów cukierniczych

 • pokaz koktajli

 • pokaz sporządzania drinków

- zwiedzanie szkoły  (w grupach) - goście odwiedzą  m.in.: stołówkę, pracownie technologiczne, salę informatyczną, bibliotekę szkolną oraz salę gimnastyczną.

Przyjdź, zobacz i dołącz do nas !
Zapraszamy


Organizatorzy: Joanna Zasępa, Justyna Ignasiak, Magdalena Wrześniewska


 

Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
03.03.2017 przygotowała: Małgorzata Łyzińska

Kolejne spotkanie za nami... Tym razem oglądaliśmy film Body/Ciało (reż. Magdalena Szumowska) ze znakomitymi rolami Janusza Gajosa i Mai Ostaszewskiej.Przebieg spotkania:

 • Wprowadzenie film jako dzieło docenione na wielu festiwalach filmowych (m.in. Srebrny Niedżwiedź, Złote Lwy, Orzeł), dotykające ważnych problemów współczesnego świata.

 • Projekcja.

 • Dyskusja interpretacja tytułu, sposoby ukazania ludzkiego ciała w kontekście tradycji kulturowej, motywy.

Marcowe spotkanie DKF-u zgromadziło wyjątkowo wielu uczestników:) To zasługa licznej grupy maturzystów uczęszczających na zajęcia etyki. W końcu kwestie moralne to nie tylko sprawa dnia codziennego, ale i temat dzieł kultury.


Opiekę sprawowały: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska.


 

Spotkanie z polską kinematografią
27.02.2017 przygotowała: Małgorzata Łyzińska, Joanna Busłowska

Uczniowie klasy 4TB w grudniu zajęli II miejsce w organizowanym przez Samorząd Szkolny współzawodnictwie w ramach akcji "Góra grosza".Źródło: http://www.filmweb.pl

Nagrodę za ten wynik zrealizowali dopiero dziś. W Cinema City Galeria Jurajska obejrzeli film "Konwój" (reż. Maciej Żak) dzieło trudne i poruszające.Opiekę sprawowały: Małgorzata Łyzińska (wychowawca klasy) i Joanna Busłowska.


 

XII Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2017
27.02.2017 przygotowała: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska


            WINOGRON czy WINOGRONO?


REMANENT czy RENAMENT?

KIŚLU czy KISIELU?


24 marca 2017 r. (piątek) o godz. 10.00
w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie
odbędzie się

XII Międzyszkolny Konkurs
o Tytuł
Mistrza Mowy Polskiej 2017


REGULAMIN:

 • Konkurs skierowany jest do uczniów, którym nieobce są zawiłości gramatyki języka polskiego. Celem zmagań zaś wyłonienie spośród nich MISTRZA MOWY POLSKIEJ 2017.

 • Każda szkoła może zgłosić najwyżej 3 uczniów.

 • Konkurs będzie mieć formę testu, złożonego z zadań ze składni, frazeologii, fleksji,  leksyki i ortografii języka polskiego. Uczestnicy wybiorą losowo jeden z zaproponowanych testów.

 • Najlepsi otrzymają nagrody, wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.


ZGŁOSZENIE:
Uczniów zgłaszają nauczyciele szkół gospodarzowi konkursu do 20 marca 2017 roku:
a)   listownie
na adres

ZSG im. M. SKŁODOWSKIEJCURIE w CZĘSTOCHOWIE
ul. WORCELLA 1
42
200 CZĘSTOCHOWA
Z dopiskiem: KONKURS MISTRZ MOWY POLSKIEJ 2017

b)   faxem 34 361 17 15

c)   e-mailowo na adres: zsg@edukacja.czestochowa.pl

 

 • Zgłoszenie (potwierdzone pieczątką szkoły) powinno zawierać:

-  imię i nazwisko uczestnika,
-  imię i nazwisko nauczyciela
opiekuna, zgodę (załącznik).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!!


Organizatorzy:
Joanna Busłowska
Małgorzata Łyzińska


 

XIII Szkolny Konkurs o tytył Mistrza Mowy Polskiej 2017

20.02.2017 przygotowały: Małgorzata Łyzińska, Joanna Busłowska

9 lutego 2017 roku został rozegrany (w dwóch turach) szkolny etap Konkursu o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2017. Wzięło w nim udział aż 37 uczniów z 12 klas naszej Szkoły! Ich zadaniem tradycyjnie było wypełnienie testu poprawności językowej.

A oto wyniki konkursu:
1. Jakub LESZCZYŃSKI 4 TA
    Tomasz DUDEK  2 TC
3. Krzysztof WRĘCZYCKI 2 TCNa fotografii laureaci (od lewej): Krzysztof Wręczycki i Jakub Leszczyński

W marcu br. wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować ZSG w XII Międzyszkolnym Konkursie o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2017.


Organizatorzy: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska

 

Częstochowa w XIX wieku
20.02.2017 przygotowała: Karolina Piotrowska


W dniu 14.02.2017 odbyła się konferencja "Częstochowa w XIX wieku". Konferencja jest częścią całorocznego projektu historycznego pod nazwą "Częstochowa 1826-1914. Od połączenia do I wojny światowej". Projekt składa się z kilku etapów, w ramach których odbywają się liczne konkursy, konferencje, gry historyczne oraz koncerty patriotyczne.
Uczennice naszej szkoły Anita Bogus i Natalia Łuźniak pod opieką p. Karoliny Piotrowskiej przedstawiły referat "Restauracje, karczmy i noclegi. Pielgrzymi w mieście"
Celem konferencji była popularyzacja wśród młodzieży wiadomości o historii Częstochowy i regionu. Następnie, pamiętając o stuleciu śmierci Władysława Biegańskiego, tę wybitną postać przypomniał uczestnikom spotkania doktorant Uniwersytetu Opolskiego  Bartłomiej Piątkowski. 

Wizyta z Niemiec
10.01.2017 przygotowała: Anna Tałaj


Dnia 09.01.2017 r. gościliśmy w naszej szkole w ramach projektu hospitacyjnego nauczycieli stażystów z Bambergu. Nasi goście zwiedzili szkołę, zobaczyli jak wyglądają zajęcia technologii gastronomicznej na lekcji u Pani Aleksandry Brudzińskiej. Klasa 2TA zaprosiła gości z Niemiec do skosztowania sporządzonych pod kierunkiem Pani Anny Werner wypieków drożdżowych tj. pizzy, rogalików z truskawkami oraz klusek parowych z musem jabłkowym.
Po degustacji odbyły się lekcje języka niemieckiego. Pani Anna Rycharska-Tałaj przeprowadziła lekcję z klasą 2e, a Pani Monika Knysak z klasą 3a.
Goście zaprezentowali uczniom fotografie przedstawiające najpiękniejsze niemieckie zakątki, a także wymienili z uczniami poglądy na temat stereotypów dotyczących Niemców i Polaków.
Następnie uczniowie z klas 2TA, 2TB i 2TC przeprowadzili wywiad z panem Sebastianem Reeg . Wywiad zamieszczamy poniżej.
Wizytę Niemców zakończyliśmy wspólnym obiadem ugotowanym przez uczniów naszej szkoły.
A oto krótki wywiad przeprowadzony podczas zajęć.

- Gefällt Ihnen in Polen?
- Ja, ich habe zwei Tage in Krakau verbracht. Die Stadt finde ich sehr schön. Ich war auch in Auschwitz.  Das Konzentrationslager hat auf mich einen grossen Eindruck gemacht.
Tschenstochau besichtige ich erst am Nachmittag und ich bin schon darauf gespannt.
- Wie verbringen Sie gewöhnlich Ihr Wochenende?
- Ich hatte letztens viel zu tun. Ich erhole mich meistens mit meiner Familie oder ich feiere mit meinen Freunden.
- Haben Sie eine grosse Familie?
- Ich habe einen Zwillingsbruder und eine Schwester.
- Was ist Ihr Hobby?
- Ich mag Musik, ich spiele Schlagzeug mit einer Band.
- Und mögen Sie kochen?
- Ja, ich mag kochen.
- Was essen die Deutschen gern?
- WeiBwürste, Schnitzel, viel Fleisch.
- Ist es wahr, dass die Leute in Deutschland viel Bier trinken?
- Ja, das stimmt.
- Wie ist Ihr Verhältnis zu den Ausländern in Deutschland?
- Gut. Ich bin daran gewöhnt, dass es  in Deutschland viele Ausländer gibt. Sie besuchen die deutschen Schulen, also das ist normal für mich.
- Wie sieht das Schulwesen in Deutschland aus?
- Zuerst besuchen die Kinder die Grundschule, dann können sie zwischen dem Gymnasium, der Mittelschule oder der Realschule wählen.
Nach dem Gymnasium bestehen die Schüler das Abitur und haben die Möglichkeit zu studieren, und nach der Mittelschule und der Realschule können sie einen Beruf erlernen.
- Wir danken Ihnen für das Gespräch!


 

XVI Maraton pisania listów 01-11 grudnia 2016

12.12.2016 przygotowały: Małgorzata Łyzińska, Joanna Busłowska


Jak to możliwe, że są miejsca na świecie, gdzie pilniej strzeże się prawa do życia słoni niż ludzi? Jak to możliwe, że są miejsca, gdzie trafia się do więzienia na 10 lat za napisanie smsa? Jak to możliwe, że są miejsca na świecie, gdzie skazuje się kogoś na dożywocie za pochodzenie?
Takie pytania nurtowały wszystkich nauczycieli i uczniów naszej Szkoły, którzy mieli okazję 8 grudnia 2016 roku brać udział w spotkaniu poświęconym działalności Amnesty International oraz Maratonowi Pisania Listów.
Czy istnieje sposób, aby pomóc ludziom, którzy znaleźli się ekstremalnych sytuacjach? Czy my możemy pomóc?
Jedną z możliwości daje właśnie XVI Maraton Pisania Listów, który trwa w tym roku w dniach 1-11 grudnia. Zachęcałyśmy zebranych, aby wzięli w nim udział, pisząc tradycyjny list (wzór na: https://amnesty.org.pl/maraton/) lub podpisując petycję online w obronie jedenastu prześladowanych osób wytypowanych do tegorocznej kampanii, np. w obronie ANNIE ALFRED (https://www.youtube.com/watch?v=D1uvMq2udYQ).


Annie Alfred: Polują na części jej ciała
Malawi

Annie Alfred jest jak każde inne dziecko w Malawi. Jej przyjaciele i rodzina kochają ją. Ma 11 lat, a gdy dorośnie, chce zostać pielęgniarką. Może jednak nie dożyć realizacji swoich marzeń ponieważ są ludzie, którzy wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Ci ludzie uważają, że nie jest człowiekiem. Nazywają ją „duchem” lub „pieniędzmi”. Chcą ukraść jej włosy lub, co gorsza, kości. Annie urodziła się z albinizmem, dziedzicznym stanem, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, który chroni skórę przed słońcem. W Malawi żyje około 7 000 10 000 osób podobnych do Annie. Wszystkim grozi niebezpieczeństwo, a nawet śmierć, z rąk osób, które myślą, że dzięki częściom ich ciała staną się bogaci. Od listopada 2014 roku znacznie wzrosła liczba ataków na osoby z albinizmem. Tylko w 2015 roku odnotowano 45 doniesień o morderstwach i porwaniach, bądź ich próbach. Osoby takie jak Annie nigdzie nie są bezpieczne. Nie tylko przestępcy chcą je porwać, ale również członkowie rodziny. Uważają, że osoby z albinizmem są złotem, które można zdobyć i sprzedać. Annie i inne osoby potrzebują ochrony prawnej.
Domagamy się:
Wezwij władze Malawi, żeby chroniły osoby z albinizmem.
Napisz list: podpisz petycję online lub pobierz wzór listu w wersji PDF ze strony: https://amnesty.org.pl/maraton/


N A P I S Z   L I S T.
Z M I E Ń   Ż Y C I E!

Źródła: https://amnesty.org.pl; https://www.amnesty.org.uk/faithappeal; https://pl.wikipedia.org/wiki/Amnesty_International;

Do aktywności zachęcały: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska

 

Wizyta w Miejskiej Galerii Sztuki

05.12.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska, Joanna Busłowska


W grudniu uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach etyki realizowanych poza szkołą.


 
Źródło: http://www.galeria.czest.pl


Zwiedzanie wystaw prezentowanych w ramach 9. Triennale Sztuki Sacrum. Wspólnota, współczucie, współczułość stanie się pretekstem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Jak w języku artystycznym mówić o tematach egzystencjalnych?


Organizatorzy:
Joanna Busłowska
Małgorzata Łyzińska


 

Spotkania z teatrem
05.12.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska


16 listopada br. uczniowie klas maturalnych obejrzeli w Politechniku spektakl pt. Ferdydurke w reż. Jerzego Hojdy - inscenizację krakowskiego Teatru Norma.

 


Wszyscy pozostali fragmenty przedstawienia mogą zobaczyć na stronie: http://www.teatrcracovia.pl/A_spektakle888.php
Autorzy spektaklu, twierdzą, że "kazać zachwycać się >>Ferdydurke<< byłoby niezgodne z duchem samego utworu, który łamiąc wszelkie literackie konwencje oraz będąc zamachem na literackie przyzwyczajenia czytelników, krytyków i samych literatów walczy ze sztucznością formy. Forma - główny temat estetyczno-filozoficzny powieści - jest czymś uciążliwym i fałszującym człowieka nie tylko w życiu codziennym, ale również w sztuce. Gombrowicz nie chce, aby forma rządziła nim, dlatego jego powieść nie mieści się w żadnych literackich klasyfikacjach i podziałach. Nie jest to ani powieść przygodowa, ani felietonowa rozprawka filozoficzna, ani powieść obyczajowa, ani satyra, ani groteska, choć elementy tych wszystkich gatunków literackich można tu znaleźć. Niejasna jest też relacja między autorem powieści, jej narratorem a głównym bohaterem. Role te są przemieszane celowo; świat literatury miesza się tu ze światem rzeczywistym w rozmaitych konfiguracjach. A wszystko to, aby zaatakować formę, aby zobaczyć, gdzie kryje się jej zła moc''.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały: J.Busłowska, M.Ciupis, M.Łyzińska, K.Stanek, E.Sałacińska.

 

29 listopada 2016r. Dniem Patronki w naszej Szkole
02.12.2016 przygotowali: Leszek Bąk, Iwona Ostrowska


29 listopada 2016r. obchodziliśmy kolejną 149 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie patronki naszej szkoły.  Dla uczniów i całej społeczności szkolnej była to okazja do świętowania i przypomnienia sobie sylwetki i dorobku naukowego uczonej. Klasom pierwszym (1TA, 1TB, 1 TC, 1a, 1b, 1c) oraz klasie 3TA przedstawiono prezentację przybliżającą życie i dokonania tej wielkiej polskiej uczonej.Po obejrzeniu prezentacji każda z klas wzięła udział w konkursie wiedzy o Marii Skłodowskiej
Curie.

W ramach obchodów Dnia Patronki odbyły się również inne konkursy:
- Prezentacja o życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie
- Portret Marii Skłodowskiej-Curie


               1 miejsce                    2 miejsce                    3 miejsce

- Konkurs matematyczny 1 z 10

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom zabawy dziękujemy za udział. Zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Patronki w przyszłym roku.


Uroczystość przygotowali i całość nadzorowali:
Leszek Bąk, Renata Krawiec, Jolanta Arendt, Beata Hałubek, Monika Maślanka, Danuta Peroń, Ewa Sałacińska, Iwona Ostrowska.


 

Pokaz kulinarny z cyklu "Absolwenci gotują"
28.11.2016 przygotowała: Ilona PuczyńskaPokaz kulinarny z cyklu
Absolwenci  gotują
6 grudnia 2016
sala B11

Szymon Szlendak
Kucharz  roku 2012 

Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
24.11.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska


18 listopada 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, podczas którego wspominaliśmy jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem, niedawno zmarłego - Andrzeja Wajdę.


źródło: https://biografia24.pl/andrzej-wajda/


Obejrzeliśmy „Wesele” (z 1973 roku) - jedną z jego ekranizacji arcydzieł polskiej literatury, która wywołała burzliwą dyskusję.
źródła: http://podlaskie.naszemiasto.pl/artykul/wspominamy-najwybitniejsze-filmy-andrzeja-wajdy-zdjecia,3882724,artgal,t,id,tm.html; http://www.alekinoplus.pl/program/film/wesele_2827


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu!

Organizatorzy:
Joanna Busłowska
Małgorzata Łyzińska

 

Dni otwarte w Zespole Szkół Gastronomicznych
21.11.2016 przygotowała: Iwona Lamek


W dniach 22-23 listopada odbedą się w Zespole Szkół Gastronomicznych Dni Otwarte dla gimnazjalistów i ich rodziców.

Serdecznie zapraszamy !

 

Niecodzienna lekcja historii
03.11.2016 przygotowała: Beata Orlikowska


W dniu 3 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja historii, przygotowana przez panią Beatę Orlikowską oraz żołnierzy Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Garnizon bierze udział w wielu inscenizacjach w kraju i za granicą, pojawia się na piknikach i festynach, a także organizuje lekcje żywej historii w szkołach i świetlicach środowiskowych. Zapewnia również wizualną oprawę podczas konferencji naukowych. Jest to grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca żołnierzy Twierdzy Jasna Góra - Fortecy Częstochowskiej z połowy XVIII wieku, ale także mieszczki, mieszczan i osoby z wyższych sfer.
W naszej szkole żołnierze Garnizonu ubrani w samodzielnie wykonane mundury z czasów saskich w ciekawy sposób przypominali zwyczaje i folklor XVIII – wiecznej Częstochowy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pokaz musztry, nauczyć się tańca oraz z bliska przyjrzeć się broni żołnierzy XVIII wieku.
Na zakończenie lekcji przygotowano niespodziankę. Był to pokaz strzelania z broni czarnoprochowej. Taka forma zajęć wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy zadawali wiele  pytań oraz wykazali się dużą aktywnością.
Spotkanie zorganizowała nauczycielka historii – mgr Beata Orlikowska
. 

Coroczne spotkania z poezją Haliny Poświatowskiej
18.10.2016 przygotowała: Joanna Busłowska


I znowu tegoroczni pierwszoklasiści z Technikum nr 8 mieli okazję odwiedzić Dom Poezji Muzeum Haliny Poświatowskiej. Poznali tam niezwykle ciekawego człowieka Pana Zbigniewa Mygę, który na godzinę stał się ich nauczycielem historii i literatury.


źródło: http://trybunaczestochowska.pl/2015/08/21/talibowie-rowniez-czytaja-poswiatowska/

Jak zwykle, w barwny sposób opowiedział o swojej siostrze Haśce i jej twórczości. Takie lekcje muzealne są częścią edukacji kulturalnej w ramach języka polskiego i stały się już u nas tradycją.Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/707698528914318783/

Nauczyciele języka polskiego (p. Małgorzata Łyzińska i p. Adam Giełażyn) przeprowadzili po wycieczce zajęcia, w czasie których uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami po zetknięciu się z poezją Haliny Poświatowskiej.


koordynator: Joanna Busłowska

 

Szkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
17.10.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska, Joanna Busłowska


Zapraszamy
na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie
w ramach Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Rok Krzysztofa Kieślowskiego
upamiętnimy wspólnym obejrzeniem filmu tego polskiego reżysera.Źródło: www.filmweb.pl

Termin: 19 października (środa), godz. 14.30 - ok.16.30.
Miejsce: sala C02.
O szczegółach informują organizatorzy Szkolnego DKF-u:
Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska


 

Zwiedzanie Muzeum Żydów Częstochowian
17.10.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska

14 października uczniowie klas 4TA (z wych. Joanną Busłowską) oraz 4TB     (z wych. Małgorzatą Łyzińską) zwiedzali nowo otwarte Muzeum Żydów Częstochowian, które mieści się przy ul. Katedralnej 8 w Częstochowie.


  

"W PRZEDWOJENNEJ CZĘSTOCHOWIE MIESZKAŁO PONAD 30 TYSIĘCY ŻYDÓW CZĘSTOCHOWIAN. TWORZYLI BARDZO SILNĄ SPOŁECZNOŚĆ, A JEDNOCZEŚNIE INTENSYWNIE UCZESTNICZYLI W ŻYCIU MIASTA. HITLEROWCY W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W BARBARZYŃSKI SPOSÓB ZAMORDOWALI ICH W OBOZACH ŚMIERCI. IM POŚWIĘCONA JEST WYSTAWA ŻYDZI CZĘSTOCHOWIANIE."

Źródło: http://www.muzeumczestochowa.pl/wystawy/zydzi-czestochowianie


 

Zawodowa współpraca
11.10.2016 przygotowały: Anna Werner, Katarzyna Szarszewska


W naszej szkole rusza projekt unijny "Zawodowa Współpraca".
Celem głównym projektu jest wzrost konkurencyjności na rynku pracy absolwentów 11 szkół zawodowych, w tym 1 szkoły specjalnej w Częstochowie, poprzez udział uczniów w doradztwie edukacyjno-zawodowym, kursach zawodowych, w tym certyfikowanych, zajęciach specjalistycznych oraz praktykach i stażach. Projekt służy również poprawie efektywności kształcenia zawodowego poprzez doposażenie pracowni zawodu i zakupu pomocy dydaktycznych oraz udział nauczycieli w studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach doskonalących.

Więcej informacji


 

V Zjazd Żydów Częstochowian i ich Potomków
26.09.2016 przygotowali: Karolina Piotrowska, Cezary Zwolski


21 września w ramach V Zjazdu Żydów Częstochowian odbyła sie konferencja w auli AJD, na której  młodzież pięciu częstochowskich szkół prezentowała swoje prace w ramach projektu "Młodzież dokumentuje historię". Celem projektu było udokumentowanie tych Częstochowian, którzy w czasie II wojny światowej nieśli pomoc ludności Żydowskiej. Uczennice naszej szkoły Iwona Potrawka i Sonia Ziętarek z klasy 3 TA przygotowały prezentację "Skóra do butów", opowiadającą o Wacławie Zwolskim, który uratował w czasie wojny Żydowską rodzinę Krakowskich. Podczas konferencji usłyszeć mogliśmy wojenne wspomnienia Ady Ofir Frajman i Gabriela Horowitza.


 

Lekcje filmowe
19.09.2016 przygotowała: Małgorzata Łyzińska


W roku szkolnym 2016/2017 młodzież ZSG uczestniczy po raz siódmy w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej EKRAN NA ŚWIAT realizowanym przez Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


CYKL: MIĘDZY TEKSTAMI KULTURY

Miejsce: OKF – kino Iluzja
Termin: wg harmonogramu, rozpoczęcie godz. 8.30
• 18/10/2016 - klasa 2TC (Fortepian)
• 14/11/2016 – klasa 3TC (Przypadek)
• 02/12/2016 – klasa 3 TB (Zniewolony. 12 Years a Slave)

Termin wyjścia do OKF- u klas 2TA, 2TB, 3TA i 3TD zostanie ustalony po zmianie planu lekcji. Uczniowie obejrzą filmy:
• 03/01/2017 - Balzac i Mała Chinka
• 02/02/2017 - Zestaw filmów krótkich: Świteź/Łagodna, Zbrodnia i kara
• 01/03/2017 - Dług
• 03/04/2017 - Ziemia obiecana           

   

Szczegółowe informacje
na temat projektu i prezentowanych filmów na stronach:
http://www.nhef.pl/
http://www.okf.czest.pl


Opiekę nad młodzieżą sprawują nauczyciele języka polskiego: Joanna Busłowska, Adam Giełażyn,Bożena Leszczyńska, Małgorzata Łyzińska, Katarzyna Stanek.

 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego