Archiwum aktualności 2013/2014 - ZSG Częstochowa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Archiwum aktualności 2013/2014

 

Konkurs Głosu Gastronomika
12.06.2014 przygotowała: Katarzyna Stanek

ZESPÓŁ REDAKCYJNY GAZETKI SZKOLNEJ
GŁOS GASTRONOMIKA
OGŁASZA
KONKURS NA NAJCIEKAWSZY ARTYKUŁ PRASOWY


Termin konkursu - 01.09.2014r. - 17.10.2014r.

Przedmiot konkursu
- artykuł prasowy, którego tematyka dotyczy : Obrazu wojny w wybranych tekstach kultury


Adresatem konkursu są uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie. (Mogą w nim wziąć także udział członkowie zespołu redakcyjnego. Uczestnictwo w konkursie wyklucza ich pracę w Komisji Konkursowej).


Szczegółowy regulamin konkursu zostanie umieszczony na naszej stronie internetowej w ostatnim tygodniu sierpnia.


Najlepsze artykuły opublikujemy w wydaniu specjalnym gazetki szkolnej. Autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.


Zapraszamy do udziału i życzymy twórczych wakacji.

                                                                            Zespół Redakcyjny
                                                                           Głosu Gastronomika


Wycieczka do Wrocławia
21.06.2014 przygotowały: Joanna Busłowska, Małgorzata Łyzińska

18 czerwca 2014 roku 47 uczniów z klas 1TA, 1TB, 1TC i 3TGH pod opieką nauczycieli Joanny Busłowskiej, Beaty Hałubek, Aleksandry Kotyzy i Małgorzaty Łyzińskiej uczestniczyło w wycieczce do Wrocławia.
Najpierw wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto
widzieliśmy zabytki Rynku Głównego: Stary i Nowy Ratusz, kamienny pręgierz, kamieniczki Jaś i Małgosia, Plac Solny, Ostrów Tumski, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Most Tumski, Wyspę Piasek i Plac Dominikański. Potem odbyliśmy godzinny rejs statkiem po Odrze. Na koniec czekał nas seans w Panoramie Racławickiej.
Atrakcji było co nie miara. Nic dziwnego, że wróciliśmy zauroczeni Wrocławiem.
Wycieczka była też okazją do wzajemnego poznania, a ponieważ humory dopisywały i dobrze czuliśmy się razem, już umówiliśmy się na wspólny wyjazd w przyszłym roku :)
GALERIA


 

Wycieczka w Pieniny
12.06.2014 przygotowała: Monika Wrona

Dnia 29-30 maja 2014r. odbyła się wycieczka szkolna w przepiękne góry Pieniny.  W czasie dość długiej podróży umilaliśmy sobie czas,  śpiewając znane wszystkim piosenki oraz robiąc pamiatkowe zdjęcia. Zwiedziliśmy m.in. : Zamek w Niedzicy, zaporę wodną rzeki Dunajec, na której znajduje się obraz zapadającej się zapory przedstawiony w 3D, wąwóz Homole oraz największą atrakcję wycieczki czyli zdobycie szczytu Trzech Koron.
Piękno gór dostrzegliśmy dzięki Pani przewodniczce K.Babiak. Noc spędzilśmy w Zajeździe Czorsztyńskim w Maniowach, w którym też odbył się wspólny grill.  
Chcielibyśmy podziękować naszym opiekunom: Pani mgr  Monice Maślance oraz Panu  Dyrektorowi  mgr Adamowi Giełażynowi, bez których wycieczka by się nie odbyła.GALERIA


 

Lekcja wolności
04.06.2014 przygotowały: Beata Orlikowska, Karolina Piotrowska


4 czerwca obchodzimy 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce.
Pragniemy przybliżyć uczniom naszej szkoły wydarzenia z 1989 roku: obrady Okrągłego Stołu i wybory parlamentarne. W ramach "Lekcji wolności"
uczennice naszej szkoły przygotowały prace plastyczne związane z tymi ważnymi wydarzeniami z historii Polski. Monika Greszta przygotowała plakat, a Patrycja Brzozowska makietę. Obie prace nawiązują do powstania i działalności NSZZ SOLIDARNOŚĆ.


GALERIA


 

Zakończenie projektu "Zabytkowa częstochowa"
04.06.2014 przygotowała: Karolina Piotrowska


27 maja 2014 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konferencji podsumowującej realizację projektu „Zabytkowa Częstochowa”, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W ramach projektu uczennice klasy 2 b Joanna Dawczyk i Dorota Gładysz brały udział w konkursie fotograficznym "Zabytkowe miejsca mojej miejscowości". Joanna Dawczyk  zdobyła  wyróżnienie  a  zdjęcie   "Przędzalnia   zesankowa  Wełnopol         (d. Pelcery). W ramach projektu uczniowie klasy 1 TA Kamil Balas i Marcin Grzesiak brali udział w przygotowaniu gry edukacyjnej memory. Zabytkiem opracowanym  przez uczniów naszej szkoły  był Dom Księcia przy alei Wolności 44. 

Wizyta w ZNPO
03.06.2014 przygotowała: Magdalena Weber


Dnia 28.05.2014 uczniowie z klas: 3TO, 3KL i 2TA wraz z nauczycielami M. Weber i J. Zwolińską gościli w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych prowa
- dzonych przez Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa w Częstochowie. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych przedstawili prezentację na temat wpływu prawidłowego żywienia na zdrowie organizmu oraz zastosowania właściwych wzorców żywieniowych. Przyszli żywieniowcy przekonywali dzieci, jak można zastąpić niezdrowe słodycze, napoje, chipsy itp. zdrowszymi alternatywnymi przekąskami na bazie ziaren, orzechów, warzyw, owoców i zbóż. Prezentacja miała charakter nie tylko teoretyczny, ale również praktyczny, a przygotowywane na oczach dzieci przez naszych uczniów tartinki z pastą jaglaną, czy z pastą z soczewicy, zbożowe batony, czy owocowe koreczki cieszyły się dużym zainteresowaniem.


GALERIA


 

Zakończenie sezonu turystycznego z Klubem JURA
26.05.2014 przygotowała: Magdalena Weber


W zakończeniu sezonu turystycznego 2013/2014 wzięła udział tylko niewielka grupa członków uczniowskiego klubu „Jura”. Zapowiadany upał 22.05.2014 przestraszył niektórych miłośników turystyki. Jednak ci, którzy zdecydowali się rano wyjechać pociągiem do Korwinowa i przejść piechotą w skwarze i spiekocie kilkanaście kilometrów, okazali się bardzo wytrzymali. Szkoda, że przy takiej pogodzie rajd nie kończył się w jakimś miejscu z wodnym akwenem. Zamiast tego musieliśmy się zadowolić fontanną na rynku w Olsztynie.
 

Turniej Piłki Siatkowej z okazji "Pierwszego dnia wiosny"
30.04.2014 przygotowała: Agnieszka Tomzik


W dniu 21 marca jak co roku w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły z okazji " Pierwszego dnia wiosny". Gościliśmy drużyny z Gimnazjum w Blachowni, Gimnazjum nr 3 w Częstochowie i Absolwentów naszej szkoły. Puchar powędrował do Gimnazjum nr 3 w Częstochowie.
Rywalizację sportową zakończył wspólny poczęstunek.

  

   
galeria

 

Konkurs fotograficzny "Wiosna w obiektywie"
30.04.2014 przygotowała: Małgorzata Łyzińska

Konkurs fotograficzny WIOSNA W OBIEKTYWIE rozstrzygnięty…

1 miejsce ex aequo zajęły


Justyna Wołowczyk
z Katolickiego Gimnazjum SPSK

i


Pamela Żużewicz
z Gimnazjum Nr 8 z Oddziałami Sportowymi

Gratulujemy!


Organizatorzy:
mgr Joanna Busłowska  
mgr Małgorzata Łyzińska
mgr Katarzyna Stanek


 

Wyniki konkursu fotograficznego "Zabytkowa Częstochowa"
25.04.2014 przygotowała: Karolina Piotrowska


Dobiegł końca konkurs fotograficzny „Zabytkowe miejsca mojej miejscowości” organizowany w ramach projektu „Zabytkowa Częstochowa” pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Magdaleny Lachowskiej.
Nadesłano aż 198 prac - jak na regionalny konkurs to ogromna liczba prac, która pokazuje ciągłe zainteresowanie młodzieży historią. Prace były bardzo różnorodne. Przedstawiały często zabytki z ciekawych zakątków ziemi częstochowskiej.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

wyniki konkursu


 

„Warsztaty Kulinarne z…Szymonem Szlendakiem”
22.04.2014 przygotowała: Joanna Zwolińska

Szymon Szlendak to absolwent naszej szkoły i  utalentowany kucharz. Jako zwycięzca konkursu organizowanego przez magazyn kulinarny „Kuchnia” zdobył tytułu „Kucharz Odkrycie Roku 2012”.  Obecnie pracuje w Restauracji Platter by Karol Okrasa w Hotelu InterContinental w Warszawie. Pomimo bardzo wielu zajęć nie zapomina o naszej szkole i chętnie poświęca czas by wspólnie z naszymi uczniami wyczarować wyśmienite potrawy, powstałe w wyniku niekonwecjonalnych połączeń składników i smaków. Zawsze inspiruje do twórczej pracy w kuchni oraz zdradza najnowsze trendy w aranżowaniu talerzy. W dniu 11 kwietnia 2014 r. (piątek) o godzinie 14.30 w sali B-13 odbyły się kolejne warsztaty kulinarne z udziałem Szymona Szlendaka pt. „Świąteczne potrawy wielkanocne w nowoczesnym wydaniu”. W zajęciach wzięli udział, chętni do rozwoju zawodowego uczniowie klas 3KZ, 2TB i 3 Kl. W warsztatach uczestniczyły nauczycielki Joanna Zwolińska, Mariola Więciorkowska, Joanna Zeler i Zofia Pośpiech. W wyniku wspólnego gotowania powstało wiele pysznych potraw wielkanocnych, które łączyły tradycję z nowymi elementami. Żur zabielany maślanką pachniał wędzonymi śliwkami, smak pasztetu podawanego na grzankach z chleba pełnoziarnistego podkreślał sos cumberland z imbirem i musy: z marynowanej dyni i pieczonych jabłek. Uczniowie podjęli wyzwanie Szymona i całkowicie improwizując przygotowali potrawy z jaj w wielu odsłonach. Jaja przepiórcze podano z sosem holenderskim o wyraźnym aromacie estragonu, który uwaga!- udał się wspaniale. Powstało także wiele ciekawych sałatek, ale zachwyciła przede wszystkim sałatka z warzyw pieczonych, z prażonym siemieniem lnianym i jogurtem. Zachwycały aranżacje talerzy w wiosennym wydaniu, wzbogacone w piękne jadalne kwiatuszki oraz intensywnie zielone młode listki krwawnika, nasturcji szczawika zajęczego czy młodej botwinki. Te piękne naturalne elementy, kiełki i wiele świeżych ziół podarował nam Szymon. Warsztaty kulinarne zostały zakończone degustacją potraw, które smakowały wybornie. Zajęcia te zainspirowały uczestników do przygotowania potraw świątecznych w swoich rodzinnych domach.

 

„Na Świątecznego Mazurka i Wielkanocną Babę”
17.04.2014 przygotowała: Joanna Dubiańska


Dnia 12 i 13 kwietnia 2014 roku w III alei NMP odbył się konkurs „Na Świątecznego Mazurka i Wielkanocną Babę”, podczas VII Święta Palmy Wielkanocnej. W zawodach ciastkarskich wystartowało 5 szkół w tym Zespół Szkół Gastronomicznych przy ulicy Worcella 1.
I miejsce w kategorii świąteczny mazurek zajął Sebastian Pałka z klasy 2 e
II miejsce w kategorii świąteczny mazurek zajęła Małgorzata Herba z klasy 1 e
I miejsce w kategorii wielkanocna baba zdobył Michał Karoń z klasy 2 TB
II miejsce w kategorii wielkanocna baba zdobył Dominik Klimek z klasy 3 p/c.
Do konkursu przystąpiło osiemnastu uczniów m.in.: Oskar Wójcicki z kl 1e, Klaudia Mizera z kl 3p/c, Katarzyna Nocoń z kl 2e, Beata Gawęda z kl 2e, Martyna Otocka z kl 2e, Aneta Rogacz z kl 3p/c, Adrian Pilawka z kl 1 e, Dawid Magiera z kl 1e, Monika Wasik z kl 2TB, Monika Ściebura z kl 2 TB, Katarzyna Powroźnik z kl 2 TB oraz Kamil Balas z kl 1 TA. Uczniowie do degustacji przygotowali łącznie około 50 wyrobów ciastkarskich, którymi wraz z nauczycielkami: Panią Aleksandrą Brudzińską, Mariolą Więciorkowską i Joanną Kabała-Dubiańską, częstowali smakoszy wyrobów cukierniczych.


galeria

 

Wycieczka z Klubu JURA
15.04.2014 przygotowała: Magdalena Weber


Jeśli pogoda będzie sprzyjać i koniec kwietnia nie okaże się deszczowy i zimny, zgodnie z przysłowiem „kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy trochę lata”, to dnia 24.04.2014 (czwartek) uczniowski klub „Jura” planuje rajd ze Złotego Potoku do Olsztyna. Tym razem trasa będzie dłuższa niż zwykle, dlatego zapraszamy na rajd tych z Was, którzy wytrzymają dystans pieszo ok. 20 km.
czytaj dalej


 

Etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
14.04.2014 przygotowała: Magdalena Weber

W dniach 11-12.04.2014 w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbył się etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczennica naszej szkoły Julia Derda z klasy 3TO, która zwyciężyła w etapie szkolnym reprezentowała ZSG w Częstochowie na etapie okręgowym OWiUR w bloku: żywienie człowieka i gospodarstwo domowe. W tym najliczniej reprezentowanym bloku rolniczej olimpiady brało udział 43 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 6 województw. Po dwóch etapach eliminacji okręgowych: teście i zadaniach praktycznych do etapu centralnego kwalifikowało się 5 finalistów. Niestety Julii nie udało się przejść do kolejnego etapu. Żałujemy, że tegoroczne eliminacje okręgowe ze względów finansowych ograniczyły etap praktyczny do teoretycznych, ustnych wypowiedzi uczniów, zatem nie było okazji, aby nasza reprezentantka mogła wykazać się swoimi wysokimi umiejętnościami praktycznymi, które mieliśmy okazję podziwiać choćby w ubiegłorocznej Alei Smaku.


 

IX Międzyszkolny Konkurs o tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2014

14.04.2014 przygotowała: Joanna Busłowska, Małgorzata Łyzińska

26 marca 2014 roku w naszej Szkole zebrali się już po raz dziewiąty uczniowie - znawcy języka polskiego - ze szkół ponadgimnazjalnych Częstochowy, aby wziąć udział w zmaganiach o tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2014 roku.
Gościliśmy 33 przedstawicieli 11 szkół: Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta, Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. W. Sikorskiego, VIII LO Samorządowego, Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. K. Pułaskiego, Mundurowego LO „Lider”, I LO im. J. Słowackiego, Zespołu Szkół im. B. Prusa, III LO im. dr. W. Biegańskiego, Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego oraz naszej Szkoły.
Po ośmiu latach doczekaliśmy się znowu Mistrza Mowy Polskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych!
A oto laureaci:

miejsce 1. Julia DERDA  ZSG im. M. Skłodowskiej - Curie  36/50 pkt.
miejsce 2. Julia COMBIK  I LO im. J. Słowackiego  33/50 pkt.
miejsce 3. Mateusz DESKA  I LO im. J. Słowackiego  32/50 pkt.

     

Serdecznie gratulujemy, dziękujemy wszystkim za udział w konkursie oraz zapraszamy do udziału w kolejnej (X - jubileuszowej) edycji za rok.

 

6 Bieg Częstochowski
14.04.2014 przygotował: Leszek Bąk

W dniu 5 kwietnia 2014 roku, po raz 6 odbył się w naszym mieście Bieg Częstochowski. Aż ponad 1000 biegaczy, wśród nich ponad trzystu częstochowian, ukończyło VI Bieg Częstochowski. Wygrał gość z Ukrainy Serhyi Okseniuk, a na podium stanęli również Łukasz Grajcar z Budowlanych oraz rodak Okseniuka Oleksandr Holownicky.
Bieg Częstochowski to już tradycja i prestiż. W tym roku chętnych było zdecydowanie więcej niż miejsc na liście startowej. Organizatorzy najpierw zaprosili na start 999 osób, z czasem w związku z ogromnym zainteresowaniem powiększyli listę do 1100 osób, co i tak nie zaspokoiło potrzeb. Dlatego już teraz wiadomo, że za rok wokół jasnogórskiego klasztoru znowu biegać będzie rekordowa liczba uczestników. Cieszy tegoroczny rekord frekwencji a szczególnie wzrost liczby młodych biegaczy częstochowskich szkół średnich w tym naszego gastronomika, ale jeszcze bardziej to, że w biegu z roku na rok startuje coraz więcej częstochowian. W ubiegłym było ich ponad 60, a teraz pięć razy więcej. I to jest jeden z największych sukcesów tegorocznego biegu. Zainteresowanie biegiem rośnie nie tylko wśród zawodników, ale także wśród kibiców. W sobotę mimo chłodu biegacze mogli liczyć na gorący doping. Do pokonania mieli dwie pętle długości 5 km biegnące wokół jasnogórskiego klasztoru. Dla jednych dystans i ukształtowanie terenu (sporo podbiegów) były poważnym wyzwaniem, dla innych, zaprawionych w biegowych bojach po prostu kolejnym startem. Warto dla samej wspaniałej atmosfery imprezy wziąć w niej udział.


     


 

Zajęcia pozalekcyjne „Warsztaty Kulinarne z Gwiazdą… Szymonem Szlendakiem”
09.04.2014 przygotowała: Joanna Zwolińska

W dniu 11 kwietnia 2014r (piątek) o godzinie 14.30 w sali B-13 odbędą się warsztaty kulinarne z udziałem absolwenta naszej szkoły Szymona Szlendaka pt. „Świąteczne potrawy wielkanocne w nowoczesnym wydaniu”. W zajęciach wezmą udział uczniowie klasy 3 KZ i 2 TB pod kierunkiem nauczycieli: pani Joanny Zwolińskiej i pani Marioli Więciorkowskiej.

 

Konkurs fotograficzny "Wiosna w obiektywie"
31.03.2014 przygotowała: Małgorzata Łyzińska

Zapraszamy gimnazjalistów
do udziału w konkursie fotograficznym WIOSNA W OBIEKTYWIE.


Czekamy na zrobione przez Ciebie zdjęcie:)

czytaj dalej


 

Konkurs: ,,Na świątecznego mazurka i wielkanocną babę”
31.03.2014 przygotowała: Mariola Więciorkowska


Konkurs: ,,Na świątecznego mazurka i wielkanocną babę” , organizowany przez Częstochowską Organizację Turystyczną w ramach imprezy plenerowej: „VII Święto Palmy Wielkanocnej”.

 • uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół gastronomicznych regionu częstochowskiego

 • każdy uczestnik musi przyrządzić co najmniej jedno konkursowe ciasto

 • ciasta będą oceniane w następujących kategoriach:

     - mazurek
     - wielkanocna baba

 • konkurs odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2014r.(sobota), ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 13 kwietnia 2014r. o godz. 16.00

Karty zgłoszenia do konkursu i szczegółowe informacje można uzyskać od nauczycieli zajmujących się uczestnictwem w konkursie uczniów naszej szkoły: Marioli Więciorkowskiej i Aleksandry Brudzińskiej.

 

"Pokaż nam język"
23.03.2014 przygotowała: Magdalena Wrześniewska


Uczniowie Tomasz Klama z kl.3KZ i Marcin Owczarek z kl.2TA awansowali do półfinału regionalnego konkursu ogólnopolskiego „Pokaż nam język” z języka angielskiego. Półfinał i finał regionalny odbędą się 31 marca 2014 roku w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!


 

Pierwszy Dzień Wiosny w Gastronomiku
19.03.2014 przygotowała: Aleksandra Kotyza


Dnia 21 marca (piątek) odbędą się w naszej szkole obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w wyborach Miss i Mistera Wiosny, połączonych z miniquizem z języka angielskiego.
Zgłoszenia przyjmują: p. Kotyza, p. Wrześniewska, Angelika Bednarek (kl. 3 TO), Monika Wójcik (kl. 3 TO).
W tym dniu odbędzie się także rajd do Złotego Potoku w ramach Szkolnego Klubu "Jura".


 

Konkurs na plakat promujący Zespół Szkół Gastronomicznych
im. Marii Skłodowskiej - Curie.

18.03.2014 przygotowała: Katarzyna Stanek

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie na plakat promujący naszą szkołę. Prace (w formie elektronicznej) można zgłaszać do 24 marca 2014 roku. Uwolnij swoją wyobraźnię i sięgnij po nagrodę.

czytaj dalej


 

Ogólnopolski Dzień Matematyki czyli inna strona królowej nauk.
17.03.2014 przygotowała: Iwona Ostrowska

23 marca obchodzimy w naszej szkole Święto Matematyki. Zapraszamy do wzięcia udziału w następujących konkursach:
- konkurs na zapamiętanie najdłuższego przedstawienia dziesiętnego liczby Pi
- konkurs matematyczny "1 z 10"
- konkurs "Matematyka w poezji"
Uczniowie klas pierwszych obejrzą prezentację multimedialną o historii liczby π, kwadraturze koła, pi-ematach oraz  śladami wielkich uczonych będą wyprowadzać kolejne rozwinięcia liczby π.
czytaj dalej


 

Dni Otwarte w Zespole Szkół Gastronomicznych
27.03.2014 r.(czwartek) i 09.04.2014 r.(środa)

17.03.2014 przygotowała: Małgorzata Ciupis

Serdecznie zapraszamy gimnazjalistów wraz z opiekunami
na Dni Otwarte Szkoły

w godzinach: 8:30; 9:30; 10:30; 11:30; 12:30


Harmonogram spotkań:

 • Powitanie zebranych

 • Spotkanie z  dyrektorem szkoły mgr inż. Arkadiuszem Maślanką

 • Projekcja filmu o szkole

 • Ogłoszenie wyników konkursu na plakat promujący ZSG

 • Prezentacje:

     - Kelnerzy
     - Carving - sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach  
     - Wyroby cukiernicze

 • Pokaz różnych sposobów parzenia kawy „Od Pana Tadeusza do czasów współczesnych”.

 • Przedstawienie scenek „W restauracji” w j. niemieckim i j. angielskim.

 • Wykonywanie przez uczniów potraw charakterystycznych dla Anglii i Niemiec

 • Degustacja sporządzonych dań.

 • Rozdanie gazetek promujących szkołę oraz ulotek informacyjnych na temat działań kulturalnych w szkole.

 • Zwiedzanie szkoły: (w grupach)  

     Goście odwiedzą m.in.:
     - stołówkę

     - pracownie technologiczne
     - salę hotelarską  
     - bibliotekę szkolną

     - salę gimnastyczną

Zapraszamy, bo warto:
- odwiedzić naszą szkołę,
- być uczniem naszej szkoły.


 

Zaproszenie dla gimnazjalistów na konkurs o Powstaniu Warszawskim
17.03.2014 przygotowały: Karolina Piotrowska i Beata Orlikowska

W związku ze zbliżającą się 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Zespół Szkół Gastronomicznych organizuje konkurs dla gimnazjalistów częstochowskich. Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej związanej z Powstaniem Warszawskim.
Prezentacje należy dostarczyć do szkoły ul. Worcella 1, Częstochowa do dnia 16 kwietnia 2014 roku.Zakończenie konkursu połączone będzie z wręczeniem nagród, dyplomów oraz konferencją poświęconą Powstaniu.

czytaj dalej

 

Przywitanie wiosny z klubem "JURA"
17.03.2014 przygotowała: Magdalena Weber

Dnia 21.03.2014 (piątek) uczniowski klub „Jura” organizuje rajd do Złotego Potoku na przywitanie wiosny. W planie wycieczki: wyjazd do Złotego Potoku, przejście szlakiem turystycznym ok. 10 km i zwiedzanie atrakcji turystycznych tej okolicy.
czytaj dalej


 

Zasady racjonalnego żywienia
14.03.2014 przygotowała: Elżbieta Łysik


W dniu 13.03.2014r w szkole podstawowej nr 53 odbyła się prezentacja multimedialna na temat zasad racjonalnego odżywiania przeprowadzona przez uczennice klasy 2 TA - Monikę Wronę i Klaudię Rzepkę pod kierunkiem Elżbiety Łysik.

                         

 

"Mam haka na raka"
12.03.2014 przygotowała: Magdalena Weber

W dniu 21.02.2014r. uczniowie ZSG oglądali prezentację multimedialną na temat nowotworów przygotowaną przez uczniów klasy 3TO w ramach Ogólnopolskiego programu dla szkół ponadgimnazjalnych „Mam Haka na Raka”.
Celem tego programu jest oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych i przełamanie tabu związanego z nowotworami, kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez edukację oraz promocja badań profilaktycznych.

czytaj dalej


 

I Mistrzostwa Młodych Kelnerów - Śląsk 2014
06.03.2014 przygotowała: Katarzyna Szarszewska

Eliminacje szkolne do I Mistrzostw Młodych Kelnerów odbędą się 13 marca 2014r. w sali A20 o godz. 10.15.
Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 7.03.2014r.
Zwycięzca eliminacji szkolnych będzie reprezentował ZSG podczas mistrzostw
w dniu 08 kwietnia 2014r. w Zajeździe Hetman, Lgota Murowana - Kroczyce.
Regulamin konkursu dostępny
jest na stronie internetowej www.stkp.pl


 

6 Bieg Częstochowski
03.03.2014 przygotował: Leszek Bąk


Utwórzmy grupę zakręconych biegaczy GASTRONOMIKA. 6 BIEG CZĘSTOCHOWSKI na dystansie 10 km wokół Jasnej Góry odbędzie się już 5 kwietnia 2014 roku. Nie musisz wygrać tego biegu ale warto w nim wziąć udział. Regulamin biegu i wszystkie informacje dostępne są na stronie www.zabiegani.czest.pl. Koszt wpisowego to 25 zł bez koszulki, 45 zł z koszulką z logo biegu (do 15 marca br.). Limit zgłoszeń do biegu wynosi 999 biegaczy - do 3 marca zarejestrowanych zostało 730 zawodników.
Warto już teraz podjąć decyzję o udziale w biegu w zamian za:
-
satysfakcję z ukończenia kolejnego (lub pierwszego) biegu w naszym mieście
-
pamiątkowy medal za metą biegu
-
spalone kalorie na trudnej technicznie trasie biegu.
Kontakt i wszelkie informacje w szkole-Leszek Bąk sala C01.

ogłoszenie


 

Konkurs fotograficzny "Zabytkowe miejsca mojej miejscowości"
19.02.2014 przygotowała: Karolina Piotrowska


W roku szkolnym 2013/2014 Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Curie-Skłodowskiej, ZST, ZSTiO im. S. Żeromskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, realizują projekt "ZABYTKOWA CZĘSTOCHOWA". W ramach projektu przygotowana zostanie gra edukacyjna i realizowany jest przez Naszą szkołę konkurs fotograficzny "Zabytkowe miejsca mojej miejscowości"......

czytaj dalej


 

Szkolny konkurs kulinarny
17.02.2014 przygotowała: Elzbieta Beska

W dniu 19 lutego 2014 o godzinie 10 .00 w Zespole Szkół Gastronomicznych w Częstochowie ul. Worcella 1 odbędzie się  I Konkurs Kulinarny o Puchar Dyrektora Szkoły. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych  im. Marii Skłodowskiej Curie w Częstochowie. W konkursie startuje 12 drużyn dwuosobowych. Patronat nad konkursem sprawuje Fundacja Klubu Szefów Kuchni.
Za udział w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy, laureaci (I, II i III miejsce) nagrody rzeczowe, zwycięzcy (I nagroda) - puchar Dyrektora szkoły.

czytaj dalej


 

Międzyszkolny konkurs o tytuł „Mistrza mowy polskiej 2014”
17.02.2014 przygotowały: Joanna Busłowska i Małgorzata Łyzińska

Zgodnie z tradycją (to już 9 lat) zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Częstochowy i okolic do udziału w zmaganiach o tytuł „Mistrza mowy polskiej 2014”. Konkurs będzie mieć formę testu, złożonego z zadań ze składni, frazeologii, fleksji, leksyki i ortografii języka polskiego. Najlepsi otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
czytaj dalej 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego